Kradzież danych w Internecie

bezpieczeństwo danych w internecieNajprostsza definicja kradzieży danych mówi o tym, że czynność ta polega na uzyskaniu pewnych informacji dotyczących konkretnej osoby przez osoby nieuprawnione. W Polsce nasze prawa w tym zakresie są chronione przez Ustawę o Ochronie Danych Osobowych obowiązującą od 29 sierpnia 1997 roku. Do kradzieży danych dochodzi na wiele sposobów. Często winny jest obecny w naszym komputerze trojan, który sam wysyła określone dane w konkretnym kierunku. Wiele zależy od tego, w jaki sposób został on napisany, trojany mają bowiem często specyficzne jedynie dla siebie formy działania.

kradzież danych w internecieSzczególnie cennym źródłem informacji z ich punktu widzenia okazują się być książki adresowe, w tym zwłaszcza te, które należą do osób stawiających pierwsze kroki w Internecie. Książki te zawierają nie tylko dane teleadresowe, ale także informacje dodatkowe takie, jak choćby wiek osoby, do której należy e-mail, są więc cennym źródłem danych. Sposób zbliżony do tego, w jaki działają trojany charakteryzuje także programy typu SpyWare. Co więcej, często sami pozwalamy na ich instalowanie akceptując licencje pobieranych przez nas bezpłatnych programów. Często okazuje się zresztą, że nasze dane są przez nas ujawniane niemal dobrowolnie. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy decydujemy się na darmowy e-mail albo posiadanie strony www, programy chętnie pytają się nas bowiem o dodatkowe dane.

najszybszy internet krakówWarto pamiętać zatem o tym, że informacje o danych takich, jak NIP, PESEL lub pełny adres nie są im potrzebne, lepiej więc nie podawać ich nie chcąc później żałować. Oczywiście, nie każdy portal nastawia się na wyłudzanie danych, zasada ograniczonego zaufania pozwala jednak na przetrwanie w świecie Internetu. Jak chronić się przed kradzieżami danych? W pierwszej kolejności pamiętajmy o tym, aby nie podawać nikomu ważnych danych oraz nie tworzyć niezabezpieczonych baz danych nie tylko na serwerach, ale i na komputerach, które są podłączone do sieci. Nie warto również składować ważnych danych w komputerze, niewskazane jest też nadmierne zaufanie do nowopowstałych serwisów i sklepów internetowych.

 

Zobacz także

Dobre rady dla korzystających z sieci Wi-Fi

Jeśli korzystamy z tak zwanego Wi-Fi, czyli internetu bezprzewodowego, szybkość naszego połączenia może zależeć...

Czytaj dalej

Routery WiFi z zaawansowanymi funkcjami

Wydaje nam się, że routery WiFi służą tylko do bezprzewodowego połączenia z internetem ale to nieprawda, bo...

Czytaj dalej